Стоматологія дитячого віку враховує особливості зростаючого дитячого організму в проявах патологій зубів та щелепи. Стоматологічні захворювання у дітей проходять інакше, ніж у дорослих. При цьому дитячий стоматолог враховує взаємозв’язок із загальними захворюваннями, процесами росту і розвитку дитини. У цьому аспекті дитяча стоматологія нерозривно пов’язана з педіатрією.
Профілактика захворювань зубів у дітей повинна починатися вже в період внутрішньоутробного розвитку. Слід пам’ятати, що в період вагітності при різних змінах в організмі матері можливі порушення будови або форми органів. Це відноситься також і до порушення закладки зубів і їх мінералізації в ранньому дитячому віці. У випадках будь-яких порушень у матері, емаль тимчасових і постійних зубів дитини формується неповноцінно, і в зв’язку з цим швидко піддається карієсу.
Тому профілактику карієсу слід починати під час вагітності шляхом збалансованого харчування матері.
Крім карієсу, у дітей поширені захворювання пародонтозу, що розвиваються під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. До причин виникнення цих захворювань слід віднести різні порушення прикусу, аномалії зубів, поганий догляд за гігієною порожнини рота, ендокринні порушення, алергічні реакції та дитячі хвороби. Тому роль педіатра є значною у своєчасному виявленні цих порушень.
Кращий метод профілактики стоматологічних захворювань – диспансеризація дітей у стоматологів. Це дозволяє рано розпізнати патологічний процес, швидко вжити заходів для його ліквідації і запобігти можливим ускладненням.
Найголовніше – не налякати дитину стоматологом. Багато батьків створюють у дітей негативну мотивацію, лякаючи їх походом до зубного лікаря, болючими і неприємними процедурами, якщо, наприклад, дитина не слухається. Таке негативне ставлення до стоматолога він понесе з собою і в доросле життя. Такий підхід до проблеми з боку батьків недопустимий.
В арсеналі сучасної дитячої стоматології в клініці Придатко Ярослава Григоровича є цілий ряд методик, що дозволяють швидко і безболісно провести діагностику і лікування хвороб зубів у дітей.
Але найважливішим фактором профілактики стоматологічних захворювань у дитини є гігієна порожнини рота. Завданням дитячого стоматолога і батьків є навчити дитину дотримуватися правил гігієни.